Iowa Dominates Inaugural Soldier Salute

The University of Iowa sent 11 wrestlers to the finals and won eight titles, highlighted by Spencer Lee’s pin over Drake Ayala at 125 pounds. Full results are available here.

Finals Results

125: Spencer Lee (Iowa) 4-0 won by fall over Drake Ayala (Iowa) 3-1 (Fall 1:24)

133: Cullan Schriever (Iowa) 4-0 won by decision over Angelo Rini (Columbia) 7-6 (Dec 4-2)

141: Real Woods (Iowa) 4-0 won by fall over Julian Sanchez (Army West Point) 9-5 (Fall 2:43)

149: Max Murin (Iowa) 5-0 won by decision over Caleb Rathjen (Iowa) 3-1 (Dec 7-4)

157: Jacob Wright (Wyoming) 10-0 won by decision over Cael Swensen (South Dakota State) 8-5 (Dec 4-3)

165: Patrick Kennedy (Iowa) 4-0 won by decision over Jack Thomsen (South Dakota State) 12-4 (Dec 10-5)

174: Benjamin Pasiuk (Army West Point) 13-3 won by medical forfeit over Lennox Wolak (Columbia) 9-5 (M. For.)

184: Abe Assad (Iowa) 4-0 won in sudden victory – 1 over Bennett Berge (South Dakota State) 8-4 (SV-1 6-4)

197: Jacob Warner (Iowa) 4-0 won by major decision over Kolby Franklin (Iowa) 3-1 (MD 10-2)

285: Tony Cassioppi (Iowa) 4-0 won by fall over Ryan Catka (Navy) 3-1 (Fall 2:11)

Semifinal results

125
Spencer Lee (Iowa) 3-0 won by major decision over Jore Volk (Wyoming) 10-6 (MD 15-5)
Drake Ayala (Iowa) 3-0 won by decision over Ethan Berginc (Army West Point) 15-3 (Dec 5-2)

133
Cullan Schriever (Iowa) 3-0 won by decision over Ryan Franco (Army West Point) 9-6 (Dec 8-2)
Angelo Rini (Columbia) 7-5 won by decision over Brendan Ferretti (Navy) 6-4 (Dec 10-3)

141
Real Woods (Iowa) 3-0 won by major decision over Caleb Gross (South Dakota State) 8-5 (MD 12-1)
Julian Sanchez (Army West Point) 9-4 won by decision over Matt Kazimir (Columbia) 9-5 (Dec 6-4)

149
Max Murin (Iowa) 4-0 won by decision over Joel Jesuroga (Iowa) 2-2 (Dec 8-3)
Caleb Rathjen (Iowa) 3-0 won by decision over Anthony Echmendia (Unattached) 3-1 (Dec 4-3)

157
Jacob Wright (Wyoming) 9-0 won by decision over Nathan Lukez (Army West Point) 11-7 (Dec 8-3)
Cael Swensen (South Dakota State) 8-4 won by decision over RJ Weston (Northern Iowa) 6-4 (Dec 7-2)

165
Patrick Kennedy (Iowa) 3-0 won by decision over Cole Moody (Wyoming) 10-6 (Dec 9-6)
Jack Thomsen (South Dakota State) 12-3 won by decision over Dalton Harkins (Army West Point) 10-6 (Dec 3-2)

174
Lennox Wolak (Columbia) 9-4 won by fall over Hayden Hastings (Wyoming) 9-3 (Fall 4:24)
Benjamin Pasiuk (Army West Point) 12-3 won by medical forfeit over Brennan Swafford (Iowa) 2-2 (M. For.)

184
Abe Assad (Iowa) 3-0 won by decision over Roman Rogotzke (South Dakota State) 6-7 (Dec 9-6)
Bennett Berge (South Dakota State) 8-3 won by decision over Quayin Short (Wyoming) 13-4 (Dec 9-6)

197
Jacob Warner (Iowa) 3-0 won by decision over Wyatt Voelker (Northern Iowa) 13-1 (Dec 4-1)
Kolby Franklin (Iowa) 3-0 won by decision over Zach Glazier (Iowa) 2-1 (Dec 4-3)

285
Tony Cassioppi (Iowa) 3-0 won by fall over Luke Rasmussen (South Dakota State) 8-6 (Fall 2:17)
Ryan Catka (Navy) 3-0 won by decision over Gannon Rosenfeld (Wisconsin) 2-1 (Dec 6-1)

Quarterfinal Results

125
Spencer Lee (Iowa) 2-0 won by tech fall over Charlie Farmer (Army West Point) 8-3 (TF-1.5 4:28 (19-1))
Jore Volk (Wyoming) 9-5 won by decision over Nick Babin (Columbia) 7-6 (Dec 6-1)
Ethan Berginc (Army West Point) 15-1 won by decision over Blair Orr (The Citadel) 5-4 (Dec 2-0)
Drake Ayala (Iowa) 2-0 won by tech fall over Jack Parker (Bellarmine) 1-1 (TF-1.5 6:06 (23-8))

133
Cullan Schriever (Iowa) 2-0 won by decision over Rich Treanor (Army West Point) 10-8 (Dec 8-4)
Ryan Franco (Army West Point) 9-4 won by decision over George Rosas (The Citadel) 8-6 (Dec 6-2)
Angelo Rini (Columbia) 6-5 won by fall over Brayton Killiri (The Citadel) 8-6 (Fall 3:53)
Brendan Ferretti (Navy) 5-3 won by decision over Jace Rhodes (Iowa) 1-1 (Dec 9-6)

141
Real Woods (Iowa) 2-0 won by tech fall over Connor Thorpe (Northern Iowa) 7-5 (TF-1.5 3:25 (17-1))
Caleb Gross (South Dakota State) 7-4 won by decision over Tyler Morris (Army West Point) 7-3 (Dec 4-0)
Julian Sanchez (Army West Point) 8-4 won by decision over Drew Bennett (Iowa) 1-1 (Dec 3-2)
Matt Kazimir (Columbia) 8-4 won by decision over Darren Green (Wyoming) 10-3 (Dec 4-0)

149
Max Murin (Iowa) 3-0 won by tech fall over Alek Martin (South Dakota State) 7-6 (TF-1.5 5:19 (20-4))
Joel Jesuroga (Iowa) 2-0 won by decision over Danny Fongaro (Columbia) 8-6 (Dec 3-1)
Caleb Rathjen (Iowa) 2-0 won by decision over Chase Zollmann (Wyoming) 9-5 (Dec 4-0)
Anthony Echmendia (Unattached) 2-0 won by decision over Wil Guida (North Carolina) 8-5 (Dec 11-10)

157
Jacob Wright (Wyoming) 8-0 won by decision over Andrew Garr (Columbia) 4-7 (Dec 3-0)
Nathan Lukez (Army West Point) 11-5 won by decision over Evan Yant (Northern Iowa) 6-5 (Dec 9-5)
Cael Swensen (South Dakota State) 7-4 won by major decision over Cooper Voorhees (Wyoming) 13-3 (MD 11-2)
RJ Weston (Northern Iowa) 6-2 won by decision over Tanner Craig (Army West Point) 6-4 (Dec 3-2)

165
Patrick Kennedy (Iowa) 2-0 won by fall over Cole Nance (Bellarmine) 1-1 (Fall 0:30)
Cole Moody (Wyoming) 10-5 won by decision over Christian Minto (Northern Iowa) 4-3 (Dec 6-5)
Jack Thomsen (South Dakota State) 11-3 won by decision over Drake Rhodes (Iowa) 1-1 (Dec 12-9)
Dalton Harkins (Army West Point) 10-5 won by major decision over Carson Martinson (Iowa) 0-1 (MD 10-1)

174
Hayden Hastings (Wyoming) 9-2 won by decision over Jon Hoover (VMI) 7-6 (Dec 4-0)
Lennox Wolak (Columbia) 8-4 won by major decision over Cade Tenold (North Carolina) 7-6 (MD 15-7)
Brennan Swafford (Iowa) 2-0 won by decision over Nick Fine (Columbia) 5-1 (Dec 9-6)
Benjamin Pasiuk (Army West Point) 11-3 won by major decision over Benjy Haubert (The Citadel) 11-5 (MD 12-4)

184
Abe Assad (Iowa) 2-0 won by fall over Micah Dicarlo (The Citadel) 4-8 (Fall 1:29)
Roman Rogotzke (South Dakota State) 6-6 won in sudden victory – 1 over Sahm Addulrazzaq (Army West Point) 10-6 (SV-1 9-7)
Bennett Berge (South Dakota State) 7-3 won by major decision over Isaac Dolph (VMI) 3-7 (MD 21-8)
Quayin Short (Wyoming) 13-3 won by decision over Mickey Griffith (Iowa) 1-1 (Dec 4-3)

197
Jacob Warner (Iowa) 2-0 won by tech fall over Adam Ahrendsen (Northern Iowa) 6-7 (TF-1.5 5:07 (17-2))
Wyatt Voelker (Northern Iowa) 13-0 won by decision over Tyler Mousaw (VMI) 12-5 (Dec 13-8)
Kolby Franklin (Iowa) 2-0 won in sudden victory – 1 over Nick Casperson (South Dakota State) 6-2 (SV-1 6-4)
Zach Glazier (Iowa) 2-0 won by decision over Jake Lucas (Navy) 10-7 (Dec 6-3)

285
Tony Cassioppi (Iowa) 2-0 won by fall over Brooks Empey (Wisconsin) 2-1 (Fall 1:12)
Luke Rasmussen (South Dakota State) 8-5 won by decision over Kade Carlson (Army West Point) 7-8 (Dec 4-2)
Gannon Rosenfeld (Wisconsin) 2-0 won in sudden victory – 1 over Austin Kohlhofer (Army West Point) 7-2 (SV-1 3-1)
Ryan Catka (Navy) 2-0 won in sudden victory – 1 over Jonathan Chesser (The Citadel) 9-9 (SV-1 6-4)

Leave a Comment